1
1

קליק פלאק  

"קליק-פלאק" הוא מכסה למערכת הביוב הביתית בעל ידית חבויה המיועדת להסרה מהירה. התיחכום של מוצר רשום פטנט זה היא בפשטות הפיתרון לבעיה מוכרת.

 

כידוע בעולם המוצרים מוצר טוב הוא מוצר חכם ויפה, אבל מוצר מצויין הוא כזה שפותר בעיה אמיתית ונותן מענה לצורך שנוצר. זה בדיוק המקרה עם חברת "קליק-פלאק" שפנו אלינו והציגו צורך מאתגר שדורש פיתרון חכם. מערכות הביוב הביתיות, בעיקר הישנות שבהן מדי פעם נסתמות. שערות מהמקלחת ומהגילוח, שורשים עקשניים בבתים צמודי קרקע ועוד. חלקנו מיד מתקשרים לשרברב, אך יש גם כאלה שלא נבהלים, פותחים את מכסה הביוב במקלחת ומטפלים בבעיה. פתיחת מכסה הביוב המוכר היא עניין מציק, ולא תמיד קל: מברגים, סכינים ומיני אביזרים חדים נדחפים בכוח בנסיון מתסכל לפתוח את המכסה, תוך איבוד זמן ואנרגיה. קליק-פלאק היא חברה מסחרית עם אוריינטציה שיווקית חזקה. החברה פועלת בעיקר בתחום ה"עשה זאת בעצמך". צוות השיווק של פליק פלאק פנה אלינו למסע קצר וקולע המשלב השקעה פחותה מהרגיל בעיצוב המוצר ובאסטטיקה ומנגד עיסוק רב ברבדים הרבים הכרוכים ביזמות של מוצר מסוג זה- מוצר עטור פלסטיק, חסר טכנולוגיה לחלוטין עם מחיר יעד נמוך לייצור. לאחר שלב המחקר הבנו שאם אנחנו רוצים שהמוצר יתקיים ויהיה מוצר מנצח, אנחנו חייבים להקשות על עצמנו: כחלק מאסטרטגיית החדירה לשוק יהיה מחיר היעד שלנו יקר בלא יותר מ 10% – 15% ממחיר הפקק הבסיסי הקיים כיום על המדפים.

כבר בתהליך האיפיון הגדרנו לעצמנו מספר הגדרות יסוד בסיסיות, הבנו במהרה שהפיתרון חכם ופשוט העומד במגבלות של תקציב נמוך, ונותן מענה לאספקטים כמו תקנים, לכלוך שמצטבר ועוד. כך בחנו מודלים קונספטואליים ומודלי עבודה, קטרים, אופני אחיזה שונים, אופני פתיחה שונים של המכסה ועוד. בנוסף ביצענו ניסויים מהירים עם משתמשי קצה פוטנציאליים, מחתכים שונים של האוכלוסייה- גברים ונשים, צעירים ומבוגרים. עיצוב המוצר-הסטיילינג, הוא עניין חשוב בתהליך הפיתוח אך יש מוצרים שחשיבותו פחותה, כך טועים יזמים בהנחתם כי אין להם צורך בסטודיו לעיצוב תעשייתי. במקרה זה של קליק-פלאק היה עלינו כסטודיו לעיצוב תעשייתי לקחת בחשבון נושאים כגון דפוסי התנהגות וארגונומיה, לבצע תכנון הנדסי מלא לייצור אבטיפוס וייצור סדרתי, ושירותים נוספים שאנחנו נותנים יומיום שאינם כרוכים באסטטיקה. יחד עם קליק פלאק הצלחנו לחדור לשוק המקצועי ולשוק הפרטי אליו נכנסנו עם מוצרים בטקסטורות ובצבעים טרנדיים ואריזה שיקית. היינו שותפים מלאים גם בנושא הקניין הרוחני ורישום הפטנט. כיום המוצר הוא פטנט רשום ונמכר בהצלחה רבה ברשתות השיווק הגדולות, בטמבוריות שכונתיות, באינטרנט, וההפתעה – אפילו בחנויות מתנות.